; Whats on in Sydney and Melbourne at MiSociety 2010 FIFA World Cup South Africa - Match Schedule for Sydney Live Broadcasts - Whats on in Sydney and Melbourne at MiSociety content="String_we_ask_for">

2010 FIFA World Cup South Africa – Match Schedule for Sydney Live Broadcasts

June 7, 2010toJuly 12, 2010

*
FIFA World Cup 2010 South Africa – Sydney International FIFA Fan Fest™ at Darling Harbour.  64 matches live on giant screens in Cockle Bay and Tumbalong Park at Darling Harbour

  • 11 June to 12 July 2010 9:30 pm, 12:00 am 4:30 am
  • World Cup live screenings
  • Full Match Schedule

Sydney’s Darling Harbour joins only five other major cities around the world selected to host an official International FIFA Fan Fest™ live site.  Sydney will party like the event capital it is with live broadcasts of all matches on giant, harbourside screens and plenty of free entertainment for the whole family.

Sydney is one of six cities – the others being Berlin, Mexico City, Paris, Rome, Rio de Janeiro and the host nation, South Africa – which have negotiated deals with soccer’s governing body to host the live sites, which will provide a platform for soccer sponsors including Budweiser.

Darling Harbour to become the largest late-night pub in the land for the soccer World Cup live telecast – International FIFA Fan Fest™

Calendar of Matches
Experience the energy and excitement of the 2010 FIFA World Cup™ from Darling Harbour, Sydney. Watch all 64 matches live on giant screens in Cockle Bay and Tumbalong Park.

——————————————————————————–

Full Match Schedule | Round of 16 | Quarter Finals | Semi Finals | Playoff for Third Place | 2010 FIFA World Cup South Africa™ Final

2010 FIFA World Cup South Africa™ Match Schedule
Matches are broadcast at 9:30 pm, 12:00 am midnight and 4:30 am

# Date of Match Match Time (AEST) Match Fixture Venue
1 Saturday 12 June 12:00 AM Group A South Africa v Mexico Soccer City
2 Saturday 12 June 04:30 AM Group A Uruguay v France Green Point Stadium
3 Sunday 13 June 12:00 AM Group B Argentina v Nigeria Ellis Park Stadium
4 Saturday 12 June 09:30 PM Group B South Korea v Greece Nelson Mandela Bay Stadium
5 Sunday 13 June 04:30 AM Group C England v USA Royal Bafokeng Stadium
6 Sunday 13 June 09:30 PM Group C Algeria v Slovenia Peter Mokaba Stadium
7 Monday 14 June 04:30 AM Group D Australia v Germany Durban Stadium
8 Monday 14 June 12:00 AM Group D Serbia v Ghana Durban Stadium
9 Monday 14 June 09:30 PM Group E Netherlands v Denmark Soccer City
10 Tuesday 15 June 12:00 AM Group E Japan v Cameroon Free State Stadium
11 Tuesday 15 June 04:30 AM Group F Italy v Paraguay Durban Stadium
12 Tuesday 15 June 09:30 PM Group F New Zealand v Slovakia Royal Bafokeng Stadium
13 Wednesday 16 June 12:00 AM Group G Côte d’Ivoire v Portugal Nelson Mandela Bay Stadium
14 Wednesday 16 June 04:30 AM Group G Brazil v Korea DPR Ellis Park Stadium
15 Wednesday 16 June 09:30 PM Group H Honduras v Chile Mbombela Stadium
16 Thursday 17 June 12:00 AM Group H Spain v Switzerland Durban Stadium
17 Thursday 17 June 04:30 AM Group A South Africa v Uruguay Loftus Versfeld Stadium
18 Thursday 17 June 09:30 PM Group B Argentina v Korea Republic Peter Mokaba Stadium
19 Friday 18 June 12:00 AM Group B Greece v Nigeria Free State Stadium
20 Friday 18 June 04:30 AM Group A France v Mexico Soccer City
21 Friday 18 June 09:30 PM Group D Germany v Serbia Nelson Mandela Bay Stadium
22 Saturday 19 June 12:00 AM Group C Slovenia v USA Ellis Park Stadium
23 Saturday 19 June 04:30 AM Group D England v Algeria Durban Stadium
24 Sunday 20 June 12:00 AM Group D Ghana v Australia Royal Bafokeng Stadium
25 Saturday 19 June 09:30 PM Group E Netherlands v Japan Durban Stadium
26 Sunday 20 June 04:30 AM Group E Cameroon v Denmark Loftus Versfeld Stadium
27 Sunday 20 June 09:30 PM Group F Slovakia v Paraguay Free State Stadium
28 Monday 21 June 12:00 AM Group F Italy v New Zealand Mbombela Stadium
29 Monday 21 June 04:30 AM Group G Brazil v Côte d’Ivoire Soccer City
30 Monday 21 June 09:30 PM Group G Portugal v Korea DPR Durban Stadium
31 Tuesday 22 June 12:00 AM Group H Chile v Switzerland Nelson Mandela Bay Stadium
32 Tuesday 22 June 04:30 AM Group H Spain v Honduras Ellis Park Stadium
33 Wednesday 23 June 12:00 AM Group A Mexico v Uruguay Royal Bafokeng Stadium
34 Wednesday 23 June 12:00 AM Group A France v South Africa Free State Stadium
35 Wednesday 23 June 04:30 AM Group B Nigeria v Korea Republic Durban Stadium
36 Wednesday 23 June 04:30 AM Group B Greece v Argentina Peter Mokaba Stadium
37 Thursday 24 June 12:00 AM Group C England v Slovenia Nelson Mandela Bay Stadium
38 Thursday 24 June 12:00 AM Group C USA v Algeria Loftus Versfeld Stadium
39 Thursday 24 June 04:30 AM Group D Ghana v Germany Soccer City
40 Thursday 24 June 04:30 AM Group D AUSTRALIA V SERBIA Mbombela Stadium
41 Friday 25 June 12:00 AM Group F Slovakia v Italy Ellis Park Stadium
42 Friday 25 June 12:00 AM Group F Paraguay v New Zealand Peter Mokaba Stadium
43 Friday 25 June 04:30 AM Group E Denmark v Japan Royal Bafokeng Stadium
44 Friday 25 June 04:30 AM Group E Cameroon v Holland Green Point Stadium
45 Saturday 26 June 12:00 AM Group G Portugal v Brazil Durban Stadium
46 Saturday 26 June 12:00 AM Group G Nth Korea v Ivory Coast (Côte d’Ivoire) Mbombela Stadium
47 Saturday 26 June 04:30 AM Group H Chile v Spain Loftus Versfeld Stadium
48 Saturday 26 June 04:30 AM Group H Switzerland v Honduras Free State Stadium

——————————————————————————–
Round of 16
Matches are broadcast at 9:30 pm, 12:00 am midnight and 4:30 am

# Date of Match Match Time (AEST) Match Fixture Venue
49 Sunday 27 June 12:00 AM Winner A v Runner Up B Nelson Mandela Bay Stadium
50 Sunday 27 June 04:30 AM Winner C v Runner Up D Royal Bafokeng Stadium
51 Monday 28 June 12:00 AM Winner D v Runner Up C Free State Stadium
52 Monday 28 June 04:30 AM Winner B v Runner Up A Soccer City
53 Tuesday 29 June 12:00 AM Winner E v Runner Up F Durban Stadium
54 Tuesday 29 June 04:30 AM Winner G v Runner Up H Ellis Park Stadium
55 Wednesday 30 June 12:00 AM Winner F v Runner Up E Loftus Versfeld Stadium
56 Wednesday 30 June 04:30 AM Winner H v Runner Up G Green Point Stadium

——————————————————————————–
Quarter Finals
Matches are broadcast at 9:30 pm, 12:00 am midnight and 4:30 am

# Date of Match Match Time (AEST) Match Fixture Venue
57 Saturday 3 July 12:00 AM Winner 53 v Winner 54 Nelson Mandela Bay Stadium
58 Saturday 3 July 04:30 AM Winner 49 v Winner 50 Soccer City
59 Sunday 4 July 12:00 AM Winner 52 v Winner 51 Green Point Stadium
60 Sunday 4 July 04:30 AM Winner 55 v Winner 56 Ellis Park Stadium

——————————————————————————–
Semi Finals
Matches are broadcast at 9:30 pm, 12:00 am midnight and 4:30 am

# Date of Match Match Time (AEST) Match Fixture Venue
61 Wednesday 7 July 04:30 AM Winner 58 v Winner 57 Green Point Stadium
62 Thursday 8 July 04:30 AM Winner 59 v Winner 60 Durban Stadium

——————————————————————————–
Playoff for Third Place
Matches are broadcast at 9:30 pm, 12:00 am midnight and 4:30 am

# Date of Match Match Time (AEST) Match Fixture Venue
63 Sunday 11 July 04:30 AM Loser 61 v Loser 62 Nelson Mandela Bay Stadium

——————————————————————————–
FIFA World Cup Final
Matches are broadcast at 9:30 pm, 12:00 am midnight and 4:30 am

# Date of Match Match Time (AEST) Match Fixture Venue
64 Monday 12 July 04:30 AM Winner 61 v Winner 62 Soccer City

Share