; Whats on in Sydney and Melbourne at MiSociety Helpmann Awards winners 2009 - Whats on in Sydney and Melbourne at MiSociety content="String_we_ask_for">

Helpmann Awards winners 2009

(click here for the After Party photos)

  • 2009 Helpmann Award winners: 

Best Costume Design: Susan Hilferty, Wicked

Best Scenic Design: Eugene Lee, Wicked

Best Lighting Design: Nick Schlieper, War of the Roses

Best Sound Design: Max Lyandvert, War of the Roses

Best Regional Touring Production: Alfred Hitchcock’s The 39 Steps

Best Special Event: Sound Relief

Best Original Score: David Page, Mathinna

Best Music Direction: Richard Hickox, Billy Budd

Best Choreography in a Dance or Physical Theatre Production: Stephen Page, Mathinna

Best Choreography in a Musical: Wayne Cilento, Wicked

Best Direction of an Opera: Neil Armfield, Billy Budd

Best Direction of a Musical: Lisa Leguillou, Wicked

Best Direction of a Play: Benedict Andrews, War of the Roses

Best Visual or Physical Theatre Production: Compagnie Philippe Genty, Lands End

Best Contemporary Music Festival: Big Day Out 2009

Best Australian Contemporary Concert: Geoffrey Gurrumul Yunupingu

Best International Contemporary Concert: Leonard Cohen World Tour 2009

Best Male Performer in a Supporting Role in an Opera: John Wegner, Lady Macbeth of Mtsensk

Best Female Performer in a Supporting Role in an Opera: Dominica Matthews, Lady Macbeth of Mtsensk

Best Male Actor in a Supporting Role in a Play: Ewen Leslie, War of the Roses

Best Female Actor in a Supporting Role in a Play: Marta Dusseldorp, War of the Roses

Best Male Actor in a Supporting Role in a Musical: Rob Guest, Wicked

Best Female Actor in a Supporting Role in a Musical: Nancye Hayes, My Fair Lady

Best Symphony Orchestra Concert: A Flowering Tree, Perth International Arts Festival/WA Opera/West Australian Symphony Orchestra

Best Chamber and Instrumental Ensemble Concert: Ecstatic Dances

Best Presentation for Children: The Promise, The Flying Fruit Fly Circus

Best New Australian Work: Eddie Perfect, Shane Warne The Musical

Best Comedy Performer: Tim Minchin, Tim Minchin – Ready For This?

Best Male Dancer in a Dance or Physical Theatre Production: Antony Hamilton, Two Faced Bastard

Best Female Dancer in a Dance or Physical Theatre Production: Lana Jones, Graeme Murphy’s Firebird

Best Individual Classical Performance: Pianist Herbert Schuch, The Beethoven Festival

Best Male Performer in an Opera: John Wegner, Billy Budd

Best Female Performer in an Opera: Tiffany Speight, The Coronation of Poppea

Best Male Actor in a Play: Ben Winspear, Baghdad Wedding

Best Female Actor in a Play: Robyn Nevin, Women of Troy

Best Male Actor in a Musical: Bille Brown, Monty Python’s Spamalot

Best Female Actor in a Musical: Sharon Millerchip, Chicago

Best Ballet or Dance Work: Mathinna, Bangarra Dance Theatre

Best Opera: Billy Budd, Opera Australia

Best Play: War of the Roses, Sydney Theatre Company

Best Musical: Wicked, Marc Platt, David Stone, Universal Pictures, The Araca Group, Jon B. Platt and John Frost.

Share

Comments are closed.