; Whats on in Sydney and Melbourne at MiSociety The Inside Film Awards 2010 Nominations - Whats on in Sydney and Melbourne at MiSociety content="String_we_ask_for">

The Inside Film Awards 2010 Nominations

12 October 2010   Photos and story; MiSociety

2010 Inside Film Awards Nominations Announced
The Inside Film Awards 2010 nominations were announced at Sydney’s Pavilion restaurant to a bright and chatty morning crowd of nominees, film identities and media representatives.  The NSW Government was also represented by the Minister of Arts and Fair Trading, Virginia Judge, who spoke with her customary enthusiasm and knowledge for matters cultural despite some un-fair intrusive personal attention from sections of the press in recent weeks.

Rhys Muldoon, the day’s MC, and nomination announcers Jack Thompson and one of Australia’s most talented up and coming actresses Morgan Griffin, gave the proceedings the right mix of pace and humour  – something of a trademark for the IF Awards over its twelve year history.  The nominations embraced seventeen categories both in the ten people’s choice categories as well as craft categories, Independent Spirit and Rising Talent and the nominees in attendance seemed genuinely appreciative of the involvement in the awards of the film going public. Significantly, two new TV based categories have been added this year, Contribution to television and the IF Out of the Box Awards  

There is a short window of opportunity open for anyone who wishes to attend the IF Awards Finals night on Sunday 14 November being held at the City Recital Hall, Angel Place, Sydney with an after party at ivy.  Tickets are on sale now at www.cityrecitalhall.com and are for over 18 years only.

Click on an image for the bigger picture – all images are ©copyright 2010 & may not be reproduced without permission – MiSociety for high resolution (high quality) copies

Morgan Griffin and Rhys Muldoon at the Inside Film Awards nominations 2010

Morgan Griffin and Rhys Muldoon at the Inside Film Awards nominations 2010

Morgan Griffin and Rhys Muldoon at the Inside Film Awards nominations 2010

Jack Thomson at the Inside Film Awards nominations 2010

Jack Thomson at the Inside Film Awards nominations 2010

Jack Thomson at the Inside Film Awards nominations 2010

Ashleigh Cummings and Deniz Akdeniz at the Inside Film Awards nominations 2010

Ashleigh Cummings and Deniz Akdeniz at the Inside Film Awards nominations 2010

Ashleigh Cummings and Deniz Akdeniz at the Inside Film Awards nominations 2010

Salvatore Coco at the Inside Film Awards nominations 2010

Salvatore Coco at the Inside Film Awards nominations 2010

Salvatore Coco at the Inside Film Awards nominations 2010

Nominees were also announced for the IF Awards two new TV based categories, Contribution to Television and the IF Out of the Box Awards.

AND THE NOMINEES ARE:

AWARD NOMINEE
The SHOWTIME MOVIE CHANNELS IF Award for Best Feature Film
  • Animal Kingdom
  • Beneath Hill 60
  • Mao’s Last Dancer
  • Tomorrow When The War Began
The Events NSW IF Award for Best Actor
  • Ben Mendelsohn – Animal Kingdom
  • Chi Cao – Mao’s Last Dancer
  • Deniz Akdeniz – Tomorrow When The War Began
  • Joel Edgerton – The Waiting City
The IF Award for Best Actress
  • Caitlin Stasey – Tomorrow When The War Began
  • Jacki Weaver – Animal Kingdom
  • Joan Chen – Mao’s Last Dancer
  • Radha Mitchell – The Waiting City
The Jameson IF Award for Best Script
  • Animal Kingdom – David Michôd
  • Mao’s Last Dancer – Jan Sardi and Cunxin Li
  • Tomorrow When The War Began – Stuart Beattie
The Dinosaur Designs IF Award for Best Music
  • Bran Nue Dae – Cezary Skubiszewski, Jimmy Chi and Kuckles
  • Mao’s Last Dancer – Christopher Gordon
  • Tomorrow When The War Began – Johnny Klimek, Reinhold Heil
The AFTRS IF Award for Best Direction
  • Animal Kingdom – David Michôd
  • Bran Nue Dae – Rachel Perkins
  • Beneath Hill 60 – Jeremy Hartley Sims
  • Mao’s Last Dancer – Bruce Beresford
The SA FILM IF Award for Best Sound
  • Animal Kingdom – Sam Petty, Rob Mackenzie, Phillippe Decrausaz
  • Beneath Hill 60 – Robert Sullivan, Liam Egan, Mark Cornish, Tony Murtagh
  • Bright Star – John Dennison, Tony Vaccher, Craig Butters
The AVID IF Award for Best Editing
  • Animal Kingdom – Luke Doolan
  • Bright Star – Alexandre De Franceschi
  • The Waiting City – Veronika Jenet
The Dyson IF Award for Best Production Design
  • Beneath Hill 60 – Clayton Jauncey
  • Bran Nue Dae – Felicity Abbott
  • Bright Star – Janet Patterson
The CineAlta by SONY IF Award for Best Cinematography
  • Bright Star – Greig Fraser
  • Mao’s Last Dancer – Peter James
  • The Waiting City – Denson Baker
The National Film & Sound Archive Independent Spirit IF Award
  • Caught Inside
  • Lanfranchi’s Memorial Discotheque
  • Little Sparrows
The EFilm IF Award for Rising Talent
  • Adrian Wills
  • Ariel Kleiman
  • Craig Boreham
The Holding Redlich IF Award for Best Short Film
  • Celestial Avenue
  • Daniel’s 21st
  • The Wake
The AUTODESK IF Award for Best Short Animation
  • Evelyn Everyone
  • The Lost Thing
  • Zero
The FACB IF Award for Best Short Documentary
  • Big Fella
  • From Dope to Dalai Lama
  • Little Ripper
The IF Award for Best Documentary
  • Boxing for Palm Island
  • Lani’s Story
  • Strange Birds in Paradise
The SAE INSTITUTE IF Award for Best Music Video
  • Kiku Ohe for Big Jet Plane by Angus & Julia Stone
  • Luke Tierney and Cameron D’Arcy for Baby I’m Getting Better by Gyroscope
  • Nick Pollack and Anne Robinson for The Good News by Philadelphia Grand Jury
The IF Award for Best Film Festival
  • Dungog Film Festival
  • Flickerfest International Film Festival
  • Melbourne International Film Festival
  • Message Sticks Indigenous Film Festival
  • My Queer Career
  • Popcorn Taxi
  • Revelation Perth International Film Festival
  • St Kilda Film Festival
  • Sydney International Film Festival
  • Tropfest
Share

Comments are closed.